Naposledy aktualizováno: 08.09.2022 18:03:11
Na úvodní stranu

Veřejná knihovna Václava Hataje

Novinky 2020

Víte,  že……..      

 

 Emil Frýda (1853-1912) později slavný jako básník a dramatik Jaroslav Vrchlický byl povahou  dosti erotický a trochu zvláštní, miloval starší ženy. Velice vášnivý vztah se sestrou Karoliny Světlé spisovatelkou  Sofií Podlipskou (1833-1897) by jistě společnost nepřijala, tak milenci pár let počkali na plnoletost  Podlipské dcery Ludmily a  mladí to dali dohromady.   Ludmila však brzo pochopila svoji pozici v podivném trojúhelníku a našla si náhradu. Tím se stal Vrchlického přítel, herec Národního divadla, Jakub Seifert (1846-1919). Z tohoto vztahu se narodí Eva a Jaroslav. Zvláště Eva Vrchlická (1888-1969) podobu  pravého otce nezapře, nakonec ani herecké nadání, stane se též herečkou Národního divadla. Samotného Vrchlického tyto okolnosti časem  "semelou", přichází, stres, deprese,  mozková mrtvice.) Umírá ve věku 59 let.

 

Ve Slezku žil vlastenec, kantor a básník Oldřich Boleslav Petr, jenž vlastně své básně prožil a sepsal.  S ním se seznámil jistý poštovní úředník Vladimír Vašek (1867-1958). Když  kantor Petr zemřel, Vašek jeho verše poopravil a roku 1909 pod pseudonymem Petr Bezruč a názvem Slezské básně vydal.  Toť vše, krásná ukázka, jak využít situace a nálad ve společnosti k  osobnímu profitu po celých padesát let.

 

Naši "Buditelé"  svůj boj proti germanizaci dosti hrotili, dá se říci, že někdy české věci i snad nevědomky   škodili. Příkladem byla idea o Bratrství Slovanů v čele s Ruskem. Přitom  Evropa vnímala Ruskou říši jako stělesnění zla, bezpráví a nesvobody. Dokonce K.H.Borovský (1821-1856) v Rusku 1a1/2 roku pracoval jako vychovatel byl hluboce rozčarován. Vše sepsal v knize Obrazy z Rus (1846) a popsal totální ztrátu všech svých iluzí. Prohlásil: "odjel jsem jako Slovan, ale vrátil se jako Čech".  A dalších 170 roků nás přesvědčilo, jak se to má se Slovanským bratrstvím v praxi....

 

175) Aljašku objevil roku 1741 dánský cestovatel Vitus Bering (1681-1741). Ten ve službách ruského cara Petra Velikého objevoval daleký východ (dodnes známe Beringův průliv). Vznikaly osady lovců kožešin.  Ale v roce 1856 Rusko prohrálo Krymskou válku (s Brity)  a car se začal obávat, že si Británie obsadí ke Kanadě i Aljašku. Z jeho pohledu daleká (dopis z Petrohradu sem putoval skoro dva roky), nehostinná zem je těžko bránitelná a tak využil nabídky USA a 30.března 1867 Aljašku prodal za 7,2 milionů dolarů.  Nakonec si liboval, že má peníze za něco, co by stejně stratil. I první reakce v USA nebyly nijak příznivé, ale roku 1896 vypukla "zlatá horečka" na Klondiku a tím to začalo, zlato, uran, plyn, ropa, zinek, olovo........

 

176) 12. dubna 1961 se poprvé vznesl člověk do vesmíru.  Ruský kosmonaut Jurij Alexejevič Gagarin provedl jeden oblet a po 108 minutách úspěšně přistál. Protože přistávací manévr měl jisté potíže, Gagarin se ve výšce 7km kataputoval a přistál na padáku v neplánované oblasti. Pro detailisty - do dokonalého obletu Země mu chybělo asi 70km.  V jeho lodi Vostok museli dosti šetřit místem a tak hledali i malého kosmonauta, Gagarin měřil 152cm...

 

 

178) Po neblahých zkušenostech Slezských válek nechal císař Josef II. (1741-1790) na soutoku řek Labe a Metuje postavit pevnost zvanou Ples. Začalo se 1. května 1780. Další panovník František I. pevnost přejmenoval na Josefov.  Popravdě nebyla nikdy úplně dostavěna, nikdy se zde nebojovalo a posádka byla zrušena roku 1888. Toto stálo Vídeňský dvůr horentních 10,5 milionů zlatých.

 

179) Josif Visarinovič Stalin - velký ruský státník a diktátor byl vlastně malý. Měřil 163cm a tak nosil silné podešve  a za pultíkem měl stupínek. Byl třikrát ženatý a všechny manželky umřely tragicky.

 

180) Žraloci nemají játra a tak jejich svalovina je plná jedovaté močoviny, respektive amoniaku. Na Islandu toto místnívyřešili, maso zakopají, zatíží kameny a nechají ho k rozkladu. Pak je prý výborné....

 

181)  Hrad Karlštejn je známý a velkolepý, ale teprve roku 1952 bylo jeho jméno přeneseno na přilehlou obec. Do té doby to byly části obcí Budňany a Poučník.  Dodnes neexistuje Karlštejn jako katastrální území pro registraci nemovitostí...

 

182) Pokroku nelze ujít, znají naše děti např.  fax, walkman, telegraf, pager, telefonní budky, tesil, dederon, krimplen?????

 

183) Steve Jobs,  počítačový průkopník,  zakladatel slavné značky Apple,  je považován za Edisona 20. století.  Má jeden rekord, jako generální ředitel s nejnišším platem, pouhý jeden dolar.  Jeho jmění bylo přitom více než pět miliard dolarů...

 

184) Svatební zvyky jsou na světě různé.  Francie je považována za noblesní zemi a přitom tam mají drsný zvyk,  na konci hostiny se slijí zbytky nápojů do speciálního nočníku a svatebčané se musí napít, aby získali sílu na svatební noc a manželství. Je také pravdou, že v posledních létech se do nočníčku spíše dává šampanské nebo horká čokoláda.

 

185) Na území naší republiky je ročně hlášeno 100-150 výskytů UFO. Každý desátý není logicky ani vědecky objasněn....

 

186) Vědci spočítali, že na Zemi je více než 6 280 000 druhů hub.  Údajně slibný zdroj pro biotechnologie a medicínu...

 

187) Proslulé japonské rychlovlaky Šinkansen se  od svého zavedení  potýkaly s velkou hlučností, hlavně v zářezech a tunelech, vlak před sebou "hrnul" vzduch. Pak si jeden projektant, vášnivý rybář, všiml ledňáčka. Tento malý ptáček se pohybuje vzduchem i vodou úžasnou rychlostí a elegancí.  Navrhl čelo vlaku ve tvaru zobáčku a hlavy a bylo po problému.

 

188) Dnešní věda již nepopírá, že geomagnetická síla Země je někde větší.  Když tato místa propojíme v globálním měřítku vznikne pravidelná mřížka. A co víc,  na těchto vrcholech nalezneme významné stavby a objekty historie světa i přírodní útvary. (Stonehenge, pyramidy, Mont Everest, Velikonoční ostrov, Luxor, Machu Picchu, atd..) Naši předci byli asi citlivější na přírodu, či jim snad někdo, něco radilo? Již velký učenec Platón (427-347 př.n.l.) definoval Zemi jako dvacetistěn tvořený trojúhelníky.

 

189) Píše se rok 1940, v Německu  samozřejmě není možné vyrábět Coka-Colu a tak jistý pan Schetelig vynalézal ze " zbytků". Použil syrovátku, odpad z výroby sýrů a jablečnou vlákninu, odpad z moštáren.  Trochu pokusů a na světě je  FANTA,  dodnes oblíbený nápoj.

 

190) Občanská válka v Rusku (1917-1920) byl jeden velký chaos a hlavně utrpení a bolest celého národa. Uprutně proti sobě bojovali RUDÍ bolševici, proti nim se pak sdružovali všemožné frakce označované jako BÍLÍ  (Bělogvardějci).  Ale nepřehlédnutelní jsou i ZELENÍ, hlavně na Ukrajině, jako urputní nacionalisté a antisemité.  V samotné Moskvě pak  ČERNÍ  jako stoupenci anarchie.

 

191)  Naši předkové se živili někdy i dosti svéráznými způsoby. Příkladem budiž Dryáčník - prodavač všemožných léčiv a prostředků; Pecivál, nebo Prskař - vážené umění, tito spravovali, vymetali a vymazávali pece; Starosvat- taková dnešní seznamka, domlouval sňatky; Brabenář- uměl získat mravenčí kukly, ty pak sušené prodával jako krmení pro chavatele ptactva

 

192) Antonín Strnad (1746-1799) by lvelký vlastenec, ale hlavně pak ředitel hvězdárny v Klementinu. 1. ledna 1975 začíná sledovat, měřit  a  velmi přesně  zaznamenávat počasí. Zahájil tradici, která trvá nepřertržitě do dneška.

 

193) Když se roku 1840 vdává britská královna Viktorie má na sobě šaty tehdy nezvyklé bílé barvy. Způsobilo to senzaci a tak nevědomky vznikla tradice trvající do dneška. Drtivá většina nevěst světa je v bílém....

 

194) Radní belgického lázeňského města Spy se snaží zvýšit prestiž a návštěvnost lázní. Uspořádají soutěž o královnu krásy. Promenáda byla ve společenských róbách a uspěch byl senzační. Vítězí 18-ti letá Marthe Soucaretová z ostrova Quadelupe. To se stalo 19.září 1888!

 

195)  Diktátor J.V. Stalin rád pořádal opulentní hostiny. Je zajímavé, že jeho osobní kuchařem byl Spiridon Putin, dědeček současného prezidenta.

 

196) Norský spisovatel Knut Hamsun (1859-1952) aspiroval na post největšího světového spisovatele své doby. Roku 1920 obdrží Nobelovu cenu. Vše pokazil nekritickým nadšením pro Německo, osobním přátelstvím s Hitlerem a přímou kolaborací s nacismem. Po válce asi Norové nechtějí přijít o svou ikonu a tak je Hamsun po zbytek života "uklizen" do psychiatrického zařízení.

 

197) Už od dětství se zná císař František Josef II (1830-1916) s hrabětem Eduardem Taaffe (1833-1895). Když se Taaffe v roce 1879 stává předsedou vlády je to překvapení. Je však docela úspěšný a dobře "balancuje" v národnostně bohaté říši.  V Čechách zrovnoprávnil češtinu s němčinou, rozdělil pražskou Univerzitu na českou Karlovu a německou Ferdinandovu. Připravoval reformu volebního zákona a to vyvolá odpor. Taaffe podává demisi a uchyluje se na své panství Nalžovy. Pro zajímavost jeho zámek je stále součástí městečka Nalžovské Hory  u Horažďovic. Jeho syn měl za manželku Britku a pro její kratochvíli nechal v nedalekém lese postavit kopii jejího rodného hrádku a další atrakce. Dodnes je tak les Prašivice cílem mnoha turistů.

 

198) Soukromá vesmírná loď CREW DRAGON již absolvovala běžné let s posádkou. Může přepravit až sedm členů posádky. Provoz je plně automatický, na palubě není zde žádný pilot ani ovládací zařízení!!

 

199) Špionážní romány jsou velice populární. Při čtení některých děl nabyde čtenář dojmu, že autor sám musel být špiónem.  Skutečností je, že aktivní v tajných službách byli tak slavní spisovatelé jako- Ernest Hemingway (1899-1961), Graham Greene (1904-1991), Ian Fleming (1908-1964), John le Caré (1931- 2020), Ronald Dahl (1916-1990), Frederick Forsyth (1938- )..

 

200) Významný čínský vůdce MAO CE-TUNG (1893-1976) odmítal základní hygienické návyky. Doslova nesnášel mýdlo, nekoupal se, nečistil si zuby a ve vlasech měl vši. Za to však vyžadoval dostatečný "přísun" mladých dívek, neboť věřil, že ho to ochrání před stárnutím.

 

201) Nejsušší místo planety je v poušti ATACAMA v Chile, naprší tam 1mm srážek za rok.

 

202) Za vlády  císaře Lucia Aurelia (161-192) jezdily po Římě zvláštní nájemní  vozy. Neměly žádné spřežení (pohon obstarávali otroci), po každé míli spadl automaticky do kasičky kamínek  a podle jejich počtu cestující zaplatil taxu.  Dodnes máme taxi a taxametry, vlastně nic nového pod sluncem...

 

203) Dnešní okouzlení elektrickými a hybridními auty dávno předběhl český vynálezce a konstruktér (mj. vlak Slovenská strela) Josef Sousedík (1894-1944).  Již roku 1931 sestrojil auto s elektromotory v nábojích kol, malý spalovací motor dobíjel baterie. Nebyl zájem a tak s ním jezdil do práce...

 

204) František Palacký (1798-1876) se narodil do rodiny evangelického pastora ze severní Moravy. Studuje gymnasium v Prešpurku (dnes Bratislava), život velkoměsta jej pohltí a vůbec si nedovede představit dráhu pastora.  Navíc  zralá a vzdělaná šlechtična Anna Zerdahelyiová mu otevírá cestu do vyšších kruhů společnosti. Přijímá ho ve svém domě a kolují dohady, že i v ložnici. Sám Palacký v deníku poznamenává " Obědvaje a večeřívaje u ní, největší částku svého volného času jsem v obcování s ní strávil".  V dubnu 1823 přijíždí do Prahy, jazykové i společenské vystupování mu umožní vstup mezi "smetánku".  Velice výhodně se roku 1827  ožení ( Terezie Měchurová - dcera význačného advokáta) a už mu ani zdaleka nehrozí existenční starosti. Vrhne se na své oblíbené dějiny, prošmejdí archivy, knihovny a muzea u nás i po Evropě  a sepisuje dějiny českého národa - samozřejmě německy..  Roku 1848 dílo přeloží do češtiny a vydává "Dějiny národa českého v Čechách a v Moravě".  A tak se tento movitý vlastenec stává "vůdcem a otcem národa"-

 

205) Sochař Josef Václav Myslbek (1848-1922) má početnou rodinu, aby ji uživil přijímá další a další zakázky, které se mu kumulují a tak těžko stíhá. Na svém vrcholném díle, soše sv. Václava pracuje plných 30 let...

 

206) Hebrejský kalendář se používá od poloviny 4.století n.l. Počítá se od "stvoření světa" určeného na 6. září 3781 př.n.l.  Takže židé mají nyní rok 5 781.

 

208) Mezi válkami je ve vedení sociální demokracie  Čech jménem Antonín Němec.  Německou sociálně demokratickou dělnickou stranu vede Němec se jménem Ludwig Czech (1870-1942). Bojuje za požadavky německých občanů, je i ministrem vlády. Tlakem samotných Němců je vystřídán a stranu vede Wenzel Jaksch (1896-1966),  nakonec  však Sudetoměmecká strana Konrada Henleina (1898-1945) se považuje za jedině správného zástupce Němců. K republice loajální Německá soc. dem. strana odchází do ústraní. Samotný L.Czech umírá v koncentračním táboře Terezín.

 

209) Tučňák se na jedno nadechnutí dokáže potopit do hloubky 300 metrů.

 

210) Panda je medvěd, který se stal vegetariánem. Má z toho jen samé nevýhody, stráví jen bambus a proto musí neustále jíst, nemůže si proto ani dovolit zimní spánek, musí  šetřit energií a tak je neskutečně líný a pomalý. Matka dokáže uživit pouze jedno mládě, i když se rodí dvojčata.

 

211)  Dosti děsivé je přiznání Ruska, že v hlubinách Severního ledového oceánu leží 19 potopených jaderných ponorek a dalších 14 jaderných reaktorů.

 

212) Winston Churchill (1874-1965)  významný voják, politik a státník prožil zcela vyjímečný život. Nakonec už jeho zrod byl trochu zvláštní. Jeho matka byla na plese a najednou nastal překotný a rychlý porod. Takže velký muž minulého století se narodil v prostorách dámských toalet...

 

212) Všichni majitelé aut znají tzv. povinné pojištění. Není to nic nového, u nás bylo uzákoněno již v roce 1935....

 

213) Město Tábor provádí mnohamilionovou opravu a čištění rybníku Jordán. Během prací dělníci objevili několik staletí starý systém regulace vody. Naši předci nebyli vůbec hloupí, jen se v "moderní době" na mnoho věcí pozapomělo..

 

214) Mnozí pamětníci vzpomenou na neúnavný ruský automobil Moskvič. K nám bylo dozeno skoro 190 000 kusů. Zajímavostí je fakt, že výroba začala roku 1946 na lince přivezené z Německa ( v rámci poválečných reparací), původně vyrábějící Opel Kadett  model 1938...

 

215) Není tajemstvím, že němečtí vojáci raději "vítali" zajetí u Američanů. Říkali mu zlatá klec, tábory měly " americký standard" a po prožitých hrůzách války se zajatcům ani nelze divit. Na území USA bylo přes 700 táborů s 400 000 zajatci. O útěk se pokusilo 2 200 vojáků...

 

216) Rudolphe  Lindt (1855-1909) je synem lékárníka ve švýcarském Bernu.  Experimentuje s čokoládou, ale nedaří se, čokoláda je tvrdá a nehezká. Pomůže náhoda respektive nepořádnost učně. Ten zapoměl vypnout míchací stroj a užíval si víkend. V pondělí se zjistilo, že pořádně promísená čokoláda je lesklá a rozplývá se na jazyku. A LINDT  čokoláda je špičková nadále.

 

217) Americký prezident John Adams schválí v roce 1800 zákon o založení knihovny Kongresu USA.  Dnes má tato instituce 38 milionů knih ve 470 jazycích.

 

218) Američan Frank Epperson si ve 20. letech minulého století nechá patentovat mraženou pochoutku na dřívku.  U nás se vžije název NANUK  podle cestopisného filmu o Eskymácích. Nanuk- člověk primitivní

 

¨219)  Jistý Charles Boycott (1832-1897) je správcem panství Loung Mask v Irsku. Nepočíná si příliš dobře, je nelítostný k lidem, zavádí vojenské manýry.  Místní obyvatelé zvolili jednoduchý postup. Všichni se chovají, jako by  Ch.B. nebyl, nikdo ho neposlechne, nikdo mu nic neprodá, ani pro něj nevykoná žádnou práci.  Svůj boj vyhrají a my máme dodnes krásný výraz  bojkot, bojkotovat

 

220) Vládcem severních krajů je lední medvěd, veliký až 2,5 metrů a váhou kolem 300kg nemá nepřátele. Zajímavé je, že jeho kůže je černá a srst bez pigmentu je vlastně bezbarvá. Nám se jeví bílá lomem světelných paprsků

 

221) K výročí  500 let upálení Jana Husa  je roku 1915 postaven na Staroměstském náměstí pomník  Ladislava Šalouna.  Nic se nekoná, veškeré slavnosti se  "odkládají na dobu příhodnější", světová válka je v plném proudu

 

222) Spisovatelka Marie Wagnerová (1887- 1934)  si posteskla - odpustili by mě kožich, snad i milence, ale to že píši knihy, asi nikdy. Svá díla  s  hrdinou Kájou Maříkem vydává pod pseudonymem Felix Háj.

 

223) Španělský dobrodruh Francisco de Orellana (1511-1546) pluje po ohromné řece a je přepaden kmenem bojovných žen. Řeku nazve Rio das Amazonas a  máme Amazonku.

 

224) Marie Terezie vydala v roce 1775 nový robotní patent. Vzniklo jedenáct tříd poddaných podle majetnosti. Např bezzemek v nájmu měl povinnost roboty 13 dní v roce a neplatil žádné daně; sedlák robotoval tři dni týdně a platil daně. Také se uvedly nové daně, dokonce i pro dosud neplatící církev. Aby se bránilo podvodům při jejich určování,  tak cisařovna zavede sčítání lidu, soupis majetku i zpracování katastru.

 

225) Málo lidí ví, že nejvíce zubů má v ústech obyčejný šnek. Podle druhu je to  14 - 25 tisíc !! zoubků ostrých jako břitva. Hlemýždi nemají čelisti a tak potravu sekají na tenoučké vrstvičky.

 

226) Nejstarší maják světa, tzv. Herkulova věž u města Coruňa ve Španělsku postavili Římané v 1. století n.l.

 

227) Ruský maršál G. Žukov (1896-1969) miloval Coka-Colu, nemohl ji však pít veřejně (šlo přece o symbol amerického imperialismu). Oslovil generála Clarka a tak v rakouském závodě vyrobili průhlednou Colu, naplnili do lahví od vodky s bílým víčkem s rudou hvězdou. A bylo vše OK.

 

228) Rakouský maršál Josef Václav Radecký u Radče (1766-1858) byl rodem  Čech a k češství se hlásil,  sloužil pěti rakouským císařům. Poratil Turky, Italy, a u Lipska i Napoleona a roku 1848 i Prusko. Tento nikdy neporažený velitel nebyl v Čechách oblíbený. Jeho pomník na Malostranském náměsti v Praze byl roku 1919 sejmut a uložen v lapidáriu. Nám zbyl jen stále hraný tzv. Radeckého pochod.

 

229) "Jakmile se člověk dotkne ptáčete, matka ho odvrhne"  Toto je naprostý mýtus, ptáci  takřka nemají čich, takže nehrozí, že se o ptáče matka nepostará.

 

230) V EU se průměrně odchází do důchodu po odpracování 35,4 roků. U nás jde o 35,1 roku, v Německu, Nizozemí, Dánsku, Norsku, Švýcarsku a na Islandu je to přes 40 roků. Naopak v Turecku jen 28 roků, kde dokonce ženám stačí odpracovat 7 let.

 

231) Vědci zjistili, že nehty rukou rostou nejrychleji na prostředníčku, pak na ukazováku, prsteníčku, palci a malíku. Na dominantní ruce pak rychleji. Mužům rostou rychleji než ženám. Nejrychleji však dorůstají těhotným ženám.

 

232) Generál Radola Gajda (1892-1948) prožil pestrý život. Byl významným legionářským velitelem, důstojníkem Bílé armády bělogvardějců, ve 20. létech je náčelníkem Generálního štábu Československé armády a čeká jej skvělá kariéra vojáka. Pak se však zhlédl v italském fašismu, dokonce se pokusí o puč - 22.1.1933 v Brně. Nastane velké fiasko a zatčení. Během války poněkud obrátil a podporoval odboj. Po válce je opět zatčen a umírá utýrán nelidskými podmínkami věznění.

 

233) Švédský astronom Anders Celsius (1701-1744) sestrojí roku 1742 stupnici pro měření teploty. Byla však obrácená - bod varu je nula stupňů. Do dnešní podoby stupnici napraví další Švéd. Botanik Carl Linné.

 

234) Pchu-i (1906-1967) byl posledním čínským císařem, na tůn nastoupil jako dvouletý. Jeho vláda končí roku 1912, kdy se Čína stává republikou. Ve válce padne do sovětského zajetí a je označen jako válečný zločinec. Vrátí ho do vlasti, kde jej odsoudí na devět let vězení. Nakonec pracuje jako zahradník a poté jako archivář.

 

235) Naše mateřtina má neuvěřitelné množství tajů a záhad-  JELITO,  KOPYTO, PLATÍ TO!!!. Tento slogan používaný při různých sázkách má jednoduché pozadí. Vznikl zkomolením  věty   JELI-TO KOPYTO, PLATÍ TO. Rozumějme středověku, jde-li o smlouvu s čertem (kopyto) nelze ji zrušit ani změnit. Také zdánlivě nelogické dětské říkání HOUPY HOU, KRÁVY JDOU, NESOU MLÉKO POD VODOU se nezaobírá krávami potápěčkami, ale správně cituje B. Němcová, že  KRÁVY JDOU, NESOU MLÉKO  S SMETANOU.....

 

236) Filmové ateliéry v Praze na Barrandově vznikaji z podnětu Václava Havla (otec pozdějšího prezidenta). V listopadu 1931 se začíná stavět a v lednu 1933 se v tehdy nejmodernějších ateliérech Evropy natáčí první film. Apolečnost AB Praha vede bratr Miloš Havel. Za války Němci společnost zaberou a nahradí vlastní nazvanou Pragfilm.  Přistaví další tři nové haly a během války zde vznikne 82 filmů.  Po osvobození se ateliéry původním majitelům nevrátí. Po návrhu levicových českých filmařů jsou znárodněny Benešovým výnosem již v roce 1944.

 

237) V rámci Caesarových reforem vzniká  roku 49 př.n.l. nový , JULIÁNSKÝ kalendář. Bude platit příštích téměř 1600 let. Až v roce 1582 nastupuje "náš"  tzv. GREGORIÁNSKÝ kalendář.

 

239) 6.5.1840  se v Británii začíná používat první poštovní známka světa. Je černé barvy a s podobiznou královny Viktorie.

 

240) Jistá paní Inessa Armandová (1874-1920) rozená Stephanová ve svých 15 letech osiří a vydá se z Francie do Moskvy ke své tetě, která je vychovatelkou v rodině obchodníka Armanda. Svede a provdá se za nejstaršího syna Alexandra a porodí mu čtyři děti. Pak se zamiluje do druhého syna Vladimíra Armanda a porodí mu další děcko. Vladimír podlehne tuberkulóze a vdova se vrací v roce 1909 do Paříže. Zde se poznává s jistým V.I.Leninem a doslova jej poblázní.  Leninova manželka  Naděžda Krupská není moc zdatná hospodyně a tak domácnost vede její matka Jelizaveta. Nakonec všichni hezky žijí pospolu

 

241) Německý švec Dassler má dva syny. Oba se moc nemají v lásce a konkurují si v podnikání. Vyrábí sportovní obuv.  Adolf zvaný Adi  Dassler  vyrábí  ADIDAS  a druhý Rudolf Dassler pak boty Ruda později  PUMA. Oba bratři se nikdy  neusmíří. Když v létech 1974 a 1978 umírají jsou i  pochováni na jednom hřbitově, ale daleko od sebe.

 

242) Český heraldický lev má dva ocasy od roku 1204- Tuto poctu získal král Přemysl Otakar I. za pomoc v boji.

 

243) Anglická spisovatelka Jane Austenová, průkopnice tzv. rodinného románu, má za hlavní postavy pouze ženy. Ve skutečnosti vůbec nezná muže, jejich svět, chování a mluvu v prostředí bez žen.

 

244) Jistý pan Issac Singer si v roce 1851 nechá patentovat šicí stroj a má úspěch. Nakonec na "singrovkách" že šije stále.

 

245) 21.8.1959 se stává Havaj státem Unie a vlajka USA má 50 hvězd.

 

246) Starověký Řím žízní a tak Appius Claudius postaví velkolepý akvadukt. To se stalo roku 312 př.n.l.  Nese jméno Aqua Appia a dochoval se dodnes...

 

247) V Praze se koná první turnaj v kopané.  29.března 1896 ve 12.15 hodin začne první utkání Sparta - Slávia. 121 diváků vidí gól Bohumila Rudla a vítězství Sparty. Po utkání ale rohodčí branku neuzná, šokovaní Sparťané turnaj opustí a startuje rivalita pražských "S"  Trvá stále. Je to dobrá tradice vždyť trvá 126 let!!!!!!

 

248) Z výrobní linky německé firmy Polygram sjíždí první kompaktní disk - CD.  Je právě 17.8. 1982.

 

249) Při silnici od Václavského náměstí do Strašnic začíná houstnout zástavba a tak vznikla potřeba pojmenovat novou ulici. V roce 1884 radní vyberou název Jungmannova. Československo má pevnou vazbu na Francii a tak roku 1920 je ulice překřtěna na Fochovu, podle generála, vítěze 1.sv. války. V Protektorátu muselo přijít přejmenování na  Schwerinovu, podle německého generála. Po válce přišel dík vítězi  J.V. Stalinovi. Teprve od roku 1962 má název Vinohradská, to snad nebude nikomu vadit..

 

250) Benediktínský mnich Perignon v klášteře Abbey má na starosti vinné sklepy a má v tom trochu zmatek. Když časem "najde" pár beden starého vína překvapí ho divoká reakce. Je rok 1668 a na světě je šampaňské...

 

251) Francouzský král  Ludvík XIV považoval špičaté jídelní nože za zbraň. Nařídil proto nože a kulatou špičkou a tak máme tradiční jídelní příbor.

 

252)  Městská chudina nemá peníze na maso, luštěniny jsou však stejně bohaté na bílkoviny. Tak v roce 1886 uvádí švýcarský podnikatel  Julius Maggi (1846-1912) na trh instantní polévku z hrachu a fazolí. Zároveň i lahvičku s polévkovým kořením. A MAGGI používáme pořád..

 

253) Za vlády římského císaře Traiana (53-117n.l.) byla jeho říše největší. Sahala od Skotska po Irák.

 

254) Americký spisovatel Mark Twain je pseudonym pana Samuela Clemense (1835-1910). Nikdy nechodil do školy, číst a psát se naučil sám.

 

255)  Šlechtic Vilém Slavata z Chlumu (1572-1652) je dnes  známý  jako místodržící  svržený při Pražské defenestraci, ale byl to hlavně průkopník v pěstování brambor v Čechách.

 

256)  5.1.1887 v noci sjede zasněžené Václavské náměsti na lyžích nadšený sportovec Josef Roessler-Ořovský. První lyžařská stopa v Čechách jej tak nadchne, že vzápětí založí Ski-club. První mimo Skandinávii.

 

257)  Německý konstruktér Kark Fridrich Benz (1844-1929)  roku 1886 obdrží patent na první benzínový automobil na světě. O slávu, úspěcha reklamu se však nejvíce zasloužila jeho manželka Bertha (1849-1944). Vezme své dva syny a vydává se sama na stokilometrovou cestu, dokáže, že cestování bez koní je pohodlné a bezpečné...

 

258)  Ján Režňák (1919-2007) byl vynikající pilot a letecké eso světové války. Jeho pověst však kalí skutečnost, že jako muž Slovenské armády bojoval na straně Německa.

 

259) DNA (základ genetické informace) spolu objevili v roce 1953 britský biolog Francis Crick (1916-2004 a ameriký vědec  James Watson (1928-). Je dosti tristní, že tento průlomový objev oba učinili po použití drogy LSD...

 

260)  Slečna Blanche Cavelli je tanečnicí kabaretu  Le Divan Fayouau na pařížském Montmatru. Do historie vstoupí 13. března 1894 jako první striptérka.

 

261)  Až devět let po svatbě je naplněno manželství švédského krále Gustava III. (1746-1792) s dávskou princeznou Žofií.  Údajně díky tomu, že jeden přítel manželů se uvolil a s jistou dvorní dámou názorně předvedl páru jak si počínat. A dynastie byla zachráněna....

 

262) Český psychiatr Jaroslav Skála (1916-2007) zakládá 14.5.1961 první záchytnou protialkoholní stanici v Praze, jde o první takové zařízení i ve světě. Velice se osvědčilo a "záchytky" se šíří po republice, ale i světem. Perličkou je fakt, že "prvním klientem" se stává 18.5. jistý ruský námořní inženýr.......

 

263) Josef Václav Myslbek (1848-1922) slavný sochař. Na svém nejznámějším sousoší sv Václava se světci Vojtěchem, Prokopem, Ludmilou a Anežkou pracuje celých 30 let..

 

264) Dr Václav Vojtěch (1901-1922) byl účastníkem polární výpravy Američana Richarda Byrda a tak i prvním Čechem v Antarktidě. Je ironií osudu, že tragicky zemřel na klidné hladině Labe u Nymburka, kde se převrhne jeho kanoe.

 

265) Z příkazu císaře Josefa II. (1741-1790) vzniká sloučením Hradčan, Nového Města, Starého Města a Malé Strany  Královské hlavní město Praha. Stalo se 12.února 1784.

 

266) Státní hranice jsou vážná věc a každých 10 let je komise obou států revidují. Přesto v rakouské vesnici Guglwald si roku 1971 manželé Neulingerovi postavili garáž, jejíž část sahala na naše území. Teprve roku 2001 bylo smlouvou ošetřeno. Česká strana nepoužila práva k zbourání objektu a přistoupila na územní kompenzaci. S jistou nadsázkou se dá tvrdit, že oni manželé při každém parkování překračovali "železnou oponu" po dlouhých 18 let. Je paradoxem, že ve stejné obci roku 2004 přestavovali hotel. A opět přes "čáru". Asi pod vlivem minulého případu česká strana tentokrát neustoupila a dotyčný hoteliér Hehenberger musel ubrat část okapu (cca 25cm). Právu bylo vyhověno a pan hoteliér má postaráno o atrakci a reklamu. Jako geodet mám pochyby o přesnosti katastrálních map, respektive geodetů v této lokalitě....

 

267) Lékař a chirurg Dominik Jean Larrey je Napoleonem jmenován hlavním lékařem jeho armády. Ve své době dosahuje skvělé úspěchy. Trvá na hygieně, desifikuje rány alkoholem a využívá mrazu jako lokální anestesii. Oproti jiným armádám má ta francouzská mnohem menší ztráty.

 

268) O dramatické situace není v rozháraném Mexiku nouze. Mezi roky 1829-1855 se stává jistý Antonio López de Santa Anna celkem  jedenáckrát prezidentem své země, inu horká jižní krev...

 

269) První osobní průkazy našich občanů se objevují v roce 1919, ale jen jako nepovinné. Teprve 17.3.1939 nařizuje Říšský protektor povinné průkazy, tzv. Kennkarty

 

270) Napoleon Bonaparte reorganizuje roku 1810 hasičský sbor města Paříže. Zavádí systém směn a hlídek na stanicích pro rychlý zásah, hasiči mají lesklé přílby, aby byli vidět v kouři a šeru. Dá se říci, že na podobných principech se pokračuje i nyní.

 

271)  Kameník a sochař Matyáš Rejsek, rodák z Prostějova, je v roce 1478 přijat do staroměstského cechu, v té době již pracuje na výzdobě věže při Králově dvoře, dnes známé jako pražská Prašná brána.

 

272) V jedné britské papírně zapomenou do papírovimy dát klih. Vzniklý papír je hrubý, nedá se na něj psát, ale výborně saje. Tak je roku 1835 objeven ssavý papír alias piják. 

 

273)  Maďarský novinář   Lászlo József Bíró (1899-1985) se rozčiluje stále se rozmazávajícími  inkoustovými péry. Tak vynalezne kuličkové péro, které se po válce masově rozšíří. Bez "propisek" si to už ani nedovedeme představit

 

274) Pracovat u  Schwarzenberka na Šumavě bylo terno! Platové a naturální podmínky byly skutčně nadstandartní Platový řád měl 14 tříd.  Např. v nejnižší 14.  třídě byl roční plat 182 zlatých, 700 litrů piva, měřici (64lt) pšenice, 7 měřic žita, 4 měřice hrachu,18 kg másla, sýru a soli V té době  bohaté zajištění. Nemluvě o deputátu dřeva na topení.

 

275) První dopravní semafor byl spuštěn v prosinci roku 1868, jak jinak,  bylo to v Londýně.

 

276) Určitě jste slyšeli zvolání "hnus fialovej". V balíčcích potravinové pomoci OSN po druhé světové válce byl i prášek na šumivý nápoj. Měl nevábnou fialovou barvu a také chuť nebyla nic moc

 

277)

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-